Aby należycie uszanować zmarłą osobę, chcesz by jej nagrobek był piękny …

i trwały. Projekt można zlecić artyście, wybrać klasyczny nagrobek zaproponowany przez kamieniarza lub wymyślić go samemu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze formy i rodzaju nagrobka?

Różne nagrobki.
Na polskich cmentarzach najczęściej można zobaczyć granitowe nagrobki, osadzone na mogile ziemnej, dla jednej lub dwóch osób. Rzadziej występują tzw. grobowce, czyli nagrobki podpiwniczone, w których można pochować wielu członków jednej rodziny. Grobowce są bardziej zaawansowaną konstrukcją i ich koszt jest stosunkowo duży.
Gdy wybierasz się do kamieniarza, by omówić projekt pomnika, zabierz ze sobą dokładne wymiary wykupionego na cmentarzu miejsca. Popularny nagrobek może mieć różny rozmiar i formę. Proste nagrobki mają klasyczny, pojedynczy lub podwójny kształt. Można wymyślić własną formę, jednakże trzeba mieć na uwadze powagę miejsca i tradycję polską. Osoby dysponujące większymi sumami pieniędzy zlecają artystom wykonanie pięknych rzeźb, są to najczęściej postacie pięknych, smutnych kobiet i aniołów. Należy pamiętać jednak, że im bardziej skomplikowane wykonanie, tym nagrobek będzie bardziej kosztowny.

Materiał na długie lata.
Jako materiał do budowy nagrobka mogą posłużyć różne surowce: konglomeraty, lastriko oraz kamienie naturalne. Te ostatnie cieszą się największym powodzeniem, ze względu na znakomitą odporność i trwałość oraz doskonałe efekty estetyczne. W warunkach polskich odradza się wykonywanie nagrobków z marmuru. W naszym klimacie marmur łatwo ulega erozji i już po 10 latach trzeba będzie wymieniać pomnik. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nagrobek z granitu. Na nagrobku musi się znaleźć także imię i nazwisko zmarłego wraz z datą urodzenia i śmierci. Można umieścić specjalną tablicę z napisami, zlecić wybicie liter wprost na nagrobku, wykonać napisy ze specjalnie przytwierdzanych, wypukłych liter. Na tablicy mogą się także znaleźć rzeźby lub płaskorzeźby. Kamieniarz przyjmie zlecenie nagrobka tylko od osoby, która jest właścicielem, czyli dysponentem grobowca.

Kolejną ważną sprawą jest dopełnienie płatności za miejsce na cmentarzu. Wysokość opłaty jest ustalona z góry przez zarządcę cmentarza, nie jest wygórowana i należy ją regulować raz na 25 lat.

Źródło: pkt.pl